W jakich krajach marihuana jest legalna?

W jakich krajach marihuana jest legalna?

Pewnie większość z Was wie, że kraje powstałe po rozpadzie bloku komunistycznego, podobnie jak kraje skandynawskie, bardzo surowo podchodzą do tematu konopi indyjskich, a posiadanie marihuany jest tam wysoko karane. Jednak, są na mapie naszego kontynentu państwa, w których cannabis nie jest aż tak karalny. Przykładem tego jest Francja, gdzie za posiadanie niedużej ilości suszu, wskazującej na posiadanie na własny użytek, jest karane jedynie mandatem zatrzymany otrzymuje jedynie mandat. A jak przedstawia się sytuacja w innych państwach? W jakich krajach marihuana jest legalna?

 

 • Austria – tutaj zarówno posiadanie, jak i uprawa niewielkich ilości marihuany na własny użytek jest zdepenalizowane.
 • Belgia – posiadanie do 3 gram marihuany i uprawa 1 rośliny nie podlega karze.
 • Chile – tutaj od lipca 2015 roku można uprawiać do 6 roślin konopi, a także posiadać do 10 gram marihuany.
 • Holandia – zdepenalizowane jest posiadanie do 5 gram marihuany i uprawa do pięciu roślin na własny użytek jest. Z początkiem roku 2017 holenderski Rząd rozpoczął pracę nad projektem ustawy o wprowadzeniu legalnej uprawy marihuany za pozwoleniem rządu na dużą skalę.
 • Hawaje – posiadają legalną medyczną marihuanę, a od 2017 roku zalegalizowali marihuanę do celów rekreacyjnych, co oznacza, że osoby które po 21 roku życia mogą posiadać jedną uncję (czyli 28 gram marihuany) i dodatkowo uprawiać do pięciu roślin konopi.
 • Hiszpania – tutaj zdepenalizowane jest posiadanie i uprawa marihuany.
 • Izrael – w marcu 2017 roku rząd zdekryminalizował konopie. Osoba, która zostanie złapana podczas palenia marihuany w miejscu publicznym pierwszy raz nie zostanie zatrzymana, a tylko  otrzyma mandat. Grzywna jest podwojona w razie powtórnego wykroczenia. Trzecie prowadzi do ,,spisania”, a poważniejsze problemy mogą się pojawić przy czwartym przyłapaniu z marihuaną.
 • Niemcy – tutaj legalna marihuana medyczna jest dostępna od marca 2017 roku, ale tylko dla ciężko chorych pacjentów i jest refundowana przez Państwo.
 • Jamajka – wbrew pozorom dopiero od 2015 roku marihuana została tutaj zdekryminalizowana.
 • Portugalia – tutaj spożywanie do 2,5g marihuany dziennie i zapasy do 25 gram marihuany na własny użytek jest zdepenalizowane.
 • RPA – zalegalizowało marihuanę medyczną dla pacjentów.
 • Szwajcaria – tutaj każdy obywatel może mieć przy sobie do 10 gramów marihuany. Grozi za to jedynie grzywna (100 franków szwajcarskich). W kantonach Geneve i Vaud jest dozwolona uprawa 4 konopi na własny użytek.
 • Urugwaj – marihuana jest legalna, od 1 kwietnia 2014 roku obywatel, który ukończył 18 lat na własny użytek może kupić do 40 gram miesięcznie i uprawiać do 6 roślin rocznie.
 • USA – w Stanach Zjednoczonych na legalizację marihuany do celów rekreacyjnych zdecydowały się cztery stany. Na Alasce pełnoletni może posiadać do 28 gram marihuany i uprawiać 3 żeńskie rośliny, a za palenie w miejscu publicznym można dostać 100 dolarów mandatu. W Kolorado mieszkańcy po 21 roku życia mogą posiadać uncję (28,34 gramów) marihuany oraz uprawiać 6 roślin konopi, ale tylko 3, mogą być w okresie kwitnienia. Dla turystów dopuszczone jest posiadanie ¼ uncji czyli, czyli blisko 7 gram marihuany. W Oregonie mieszkańcy po 21 roku życia mogą posiadać w prywatnym domu do 220 gram marihuany i do 14 gram w miejscu publicznym. Na własny użytek dozwolona jest uprawa do 4 roślin. W Waszyngtonie po ukończeniu 21 lat można zakupić do 28,34 grama suszu marihuany lub do 7 gram oleju haszyszowego lub haszyszu. Ponadto, dozwolone jest do 45 gram marihuany w formie wyrobów spożywczych.
 • Włochy – nie karzą nikogo, kto wykaże posiadanie marihuany na własny użytek.
Brak komentarzy

Komentarze