Czym tak naprawdę jest THC?

Czym tak naprawdę jest THC?

Tetrahydrokannabinol, znany powszechnie jak THC, to substancja chemiczna występująca w marihuanie. To właśnie ona jest odpowiedzialna za większość psychoaktywnych efektów konopi indyjskich. Zgodnie z informacjami podanymi przez National Institute on Drug Abuse (NIDA), jej działanie jest bardzo zbliżone do anandamidu (AEA), który ludzki organizm wytwarza w naturalny sposób. Czy oznacza to, że THC jest bezpieczne?

Charakterystyka tetrahydrokannabinolu

Tetrahydrokannabinol to jeden ze związków, jaki jest zawarty w żywicznych gruczołach (trichomach) konopi indyjskich. Najwięcej można ich znaleźć w okolicach organów rozrodczych marihuany, gdzie występuję też inne związki charakterystyczne dla konopi indyjskich (kannabinoidy, CBD – kannabidiol). W ludzkim mózgu receptory kannabinoidowe skoncentrowane są w obszarach związanych z pamięcią, myśleniem, koordynacją, a także odczuwaniem przyjemności i percepcją czasu. Tetrahydrokannabinol łączy się z nimi, a tym samym wpływa na ich funkcje.

Oddziaływanie THC na organizm

Stymulując komórki w mózgu THC wpływa na uwalnianie dopaminy, co prowadzi do odczuwania euforii. Ponadto, wpływa także na hipokamp, czyli część mózgu, która jest odpowiedzialna za pamięć i tworzenie nowych wspomnień. Wniosek? THC może prowadzić do okresowych (około 2 godzin) zmian w sposobie myślenia i postrzegania. Najczęściej zażywaniu marihuany towarzyszą również takie stany jak euforia lub niepokój, odprężenie lub pobudzenie, zwiększony apetyt, wzrost libido.

Medyczne zastosowania tetrahydrokannabinolu

Według NCI (National Cancer Institute) już trzy tysiące lat temu marihuana była wykorzystywana do celów leczniczych. Obecnie w wielu rejonach U.S.A stosowanie jej medycznych odmian jest legalne, a w kilku Stanach jest ona także dopuszczona do tak zwanego użytku rekreacyjnego. Tetrahydrokannabinol ekstrahowany z marihuany jest wykorzystywany do produkcji leku o nazwie Dronabinol, stosowanego w zapobieganiu i leczeniu nudności oraz wymiotów spowodowanych przez chemioterapię. Dronabinol zwiększa również apetyt, na przykład u osób chorych na AIDS. Tetrahydrokannabinol wykorzystuje się także podczas leczenia stresu pourazowego i u chorych na Crohna. Izraelskie badania wykazały, że minimalne dawki THC mogą przyczynić się do zapobiegania atakom serca oraz zminimalizować liczbę trwałych uszkodzeń na sercu podczas operacji.

Ryzyko stosowania tetrahydrokannabinolu

Wyniki badań naukowców z NIDA wskazują, że THC może przyspieszać ujawnienie się schizofrenii u osób, które ze względu na obciążenie genetyczne są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania. Nie można też przemilczeć niepodważalnego faktu: tetrahydrokannabinol ma wpływ na zdolności motoryczne, dlatego osoby, które zażywały marihuanę nie powinny prowadzić żadnych pojazdów przez co najmniej trzy godziny po jej spożyciu.

Tetrahydrokannabinol to związek naturalny, który zyskał ogromną popularność ze względu na swoje właściwości psychoaktywne. To właśnie zawartość THC uczyniła z marihuany najczęściej poszukiwany z niedostępnych legalnie środków wśród osób, które chcą wpłynąć na swoje samopoczucie inaczej niż pijąc alkohol czy sięgając po tak zwane ciężkie narkotyki. Pod kątem medycznym, jego rolę przejmuje obecnie CBD, który nie wykazuje działania psychoaktywnego, ale ma równie wiele leczniczych właściwości.

Brak komentarzy

Komentarze