Czym jest THC?

Czym jest THC?

THC kojarzy się nieodłącznie z marihuaną i jest to jak najbardziej poprawne. Jednak, gdyby zapytać kogoś czym jest THC, niewiele osób potrafiłoby powiedzieć coś ponadto, że to substancja, która znajduje się w konopiach indyjskich. A co więcej można powiedzieć o tym związku chemicznym?

THC czyli tetrahydrokannabinol

Pełna nazwa THC może być równie trudna do wymówienia, co „stół z powyłamywanymi nogami”. Tetrahydrokannabinol jest chemiczną substancją, która występuje w marihuanie obok przeszło sześćdziesięciu innych składników aktywnych, nazywanych kannabinoidami. Jednak to właśnie THC i CBD osiągają zwykle najwyższe stężenie w konopiach, a zawarte są w żywicznych gruczołach (trichomach) rośliny. Najwięcej THC znajduje się w okolicach rozrodczych organów marihuany, a po raz pierwszy wyizolował je i zsyntetyzował izraelski naukowiec – Raphael Mechoulam. Dokonał tego w 1964 roku. Psychoaktywne działanie tetrahydrokannabinolu wynika z faktu, iż receptory kannabinoidowe w ludzkim mózgu znajdują się w obszarach, które odpowiadają za przebieg funkcji koordynacyjnych, myślowych, a także związanych z pamięcią, percepcją czasu i  odczuwaniem przyjemności.

 

Wpływ THC na organizm

Tetrahydrokannabinol stymuluje komórki odpowiadające za wyżej wspomniane funkcje, a tym samym czasowo wpływa na przebieg procesów myślowych, postrzeganie upływu czasu i otaczającej rzeczywistości. Pobudzając uwalnianie dopaminy, może objawić się stanem euforycznym. Poza tym, THC wpływa na hipokamp (część mózgu odpowiedzialna za tworzenie wspomnień i pamięć). Właśnie ze względu na takie oddziaływanie, większość ludzi kojarzy tetrahydrokannabinol z wywoływaniem euforii lub tak zwanego haju, stając się koronnym argumentem, aby zakazać stosowania marihuany jako narkotyku. Co ciekawe, ludzki organizm sam produkuje bardzo zbliżoną w budowie substancję, a jest nią anandamid, współodpowiedzialny za regulowanie, snu, nastroju, pamięci i apetytu. Anandamid jest produkowany w różnych częściach ciała, między innymi w mózgu. Ta informacja na pewno wielu nasuwa pytanie, czy zatem THC jest szkodliwe?

 

THC – zagrożenia

Naukowcy z NIDA wykazali w swoich badaniach, że tetrahydrokannabinol może wpłynąć na szybsze ujawnienie się schizofrenii. Dotyczy to przede wszystkim osób, których członkowie rodziny są dotknięci tą chorobą. Kolejnym negatywnym skutkiem stosowania THC może się okazać upośledzać zdolności motoryczne. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych, prowadzenie jakichkolwiek pojazdów po zażyciu marihuany jest wysoce nieodpowiedzialnym pomysłem.

 

THC w medycynie

Prawdopodobnie marihuana była stosowana w medycynie już trzy tysiące lat temu. I chociaż obecnie THC jest nielegalne w wielu krajach, to jego syntetyczne odpowiedniki były przepisywane legalnie przez całe dekady. Pierwszym lekiem opartym na THC były pigułki opracowane przez firmę Unimed Pharmaceuticals, znane jako Marinol (naukowa nazwa: Dronabinol), który w 1985 roku został przez FDA zatwierdzony do leczenia skutków chemioterapii. Dronabinol zwiększa także apetyt, którego zaburzenia stanowią poważny problem u chorych na AIDS. Obecnie THC jest także wykorzystywane  u chorych na Crohna i w trakcie leczenia stresu pourazowego. Jednak rolę THC w medycynie obecnie przejmuje CBD, niewykazujący działania psychoaktywnego.

 

Reasumując, THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest naturalnym związkiem, który swoją popularność zawdzięcza właściwościom psychoaktywnym. Obecność THC w marihuanie uczyniła z niej najczęściej poszukiwaną z nielegalnie uprawianych roślin. Nie mniej, coraz więcej krajów, w tym Polska, zalegalizowała stosowanie jej medycznych odmian.

Brak komentarzy

Komentarze