Czy nasiona marihuany są legalne?

Czy nasiona marihuany są legalne?

Od wielu lat toczą się batalie i spory dotyczące konopi indyjskich. Co jest legalne, a co nosi znamiona przestępstwa. Co się stanie, jeśli złamiemy prawo związane z posiadaniem i użytkowanie marihuany? Powszechnie znanym faktem jest, że w Polsce, zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii – import, pośrednictwo w sprzedaży, produkcja i samo posiadanie marihuany jest nielegalne i jest klasyfikowane jako przestępstwo. Nie mniej, nasiona marihuany, podobnie jak stosowanie marihuany leczniczej, przedstawia się nieco inaczej.

W kwietniu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny dał Sejmowi sygnał o celowości działań ustawodawczych, których efektem miałoby być uregulowanie kwestii medycznego wykorzystania marihuany. W lutym 2016 roku, poseł Piotr Marzec, znany szerzej jako Liroy, z ramienia Kukiz’15, złożył projekt ustawy, dotyczącej między innymi legalizacji marihuany przeznaczonej do celów medycznych. Ta sytuacja prawna dotyczyła marihuany jako gotowego „do użycia” produktu.

Legalne konopie indyjskie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że marihuana występuje również w postaci, która jest w Polsce zupełnie legalna. Jaka to forma? Oczywiście chodzi tutaj o nasiona konopi indyjskich. Zastanawiasz się jak to możliwe? Jest to możliwe, ponieważ same nasiona nie zawierają w sobie żadnej formy THC ani innych substancji narkotycznych. Co więcej, w świetle przepisów, nasiona konopi indyjskich nie są też uznawane za tak zwany prekursor, czyli substancję, która może być użyta do wyrobu nielegalnych narkotyków.

Czy nasiona marihuany są legalne?

Wskazane powyżej argumenty dają nam jednoznaczny obraz, z którego wynika, że nasiona marihuany są w Polsce produktem legalnym. Podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej. Zasada ta dotyczy zarówno ich posiadania, jak też sprzedaży. Według polskiego prawa nasiona są zaklasyfikowane jako „przedmiot kolekcjonerski”. Zainteresowanie nasionami rośnie niemal z dnia na dzień. Nic też dziwnego, że na naszym rynku powstaje coraz więcej sklepów, które zajmują się wyłącznie dystrybucją nasion konopi. Sklep o takim profilu handlowym określa się jako „seedbank”.

W ofercie seedbanków można znaleźć nasiona, które są sprowadzane bezpośrednio od tak zwanych producentów konopnych. Dzieli się je na wiele kategorii, na przykład: nasiona medyczne, nasiona feminizowane lub feminizowane automatyczne. Istnieje też podział uwarunkowany rodzajem odmiany konopi czy też cech, według których można rozpocząć kolekcjonowanie. Tak naprawdę wszystko zależy od wymagań kolekcjonera, jak i oferty danego seedbanku.

Warto jednak pamiętać, że nasiona marihuany można kupić jedynie do celów kolekcjonerskich, a klient przed zakupem powinien zostać poinformowany o stanie prawnym w Polsce. Informacje zwykle znajdują się w regulaminie sklepu. Tym samym z góry zakłada się, że klient dokonujący zakupu zapoznał się z nim i ma świadomość, że wykorzystanie nasion do innych celów niż te zawarte w obowiązującym prawie, grozi konsekwencjami prawnymi.

Brak komentarzy

Komentarze